У новонародженої дитини шлунково-кишковий тракт (ШКТ) незрілий, тобто існує брак ферментів, їхня активність знижена, ще не сформована місцева нервова система, відповідальна за правильну перистальтику кишечнику. Перетравлювати й засвоювати їжу немовлятам мають допомагати лакто- та біфідобактерії, але у дітей часто визначають наявність дисбактеріозу (дисбіозу), тобто їх нестачу. Це проявляється різними симптомами порушення травлення.
Кишкова мікрофлора може формуватися у новонародженого неправильно, якщо він недоношений, пройшов комплекс заходів реанімації або одержує штучне вигодовування. Не застраховані від дисбактеріозу кишечнику й діти, які з’явилися на світ вчасно і визнані здоровими. Річ у тім, що перші бактерії, які колонізують кишечник, немовля одержує від матері, а багато жінок мають дисбактеріоз різного ступеня. Причини цього різні: наявність консервантів у продуктах харчування, лікування із застосуванням антибіотиків, вживання недостатньої кількості кисломолочних продуктів. «Успадковування» дефіциту материнських корисних кишкових бактерій часто призводить до порушення становлення нормальної мікрофлори в кишечнику дитини.
Факторами ризику розвитку дисбактеріозу кишечника у немовлят також можуть бути:
- патологічний перебіг вагітності;
- застосування антибіотиків вагітною жінкою чи лікуваннями ними малюка;
- оперативні втручання під час пологів;
- запізніле прикладання дитини до грудей (не впродовж першої години після народження);
- мастит у матері;
- тривале перебування в пологовому будинку або іншому лікувальному закладі.
Дисбаланс у складі й кількості кишкової мікрофлори небезпечний для малюка не тільки проблемами із травленням, а й погіршенням формування імунітету. Встановлено, що надалі, у дитсадку та школі, такі діти більш схильні до ГРВІ, алергічних та інфекційних захворювань. А при відновленні нормальної мікрофлори кишечника, тобто при правильній корекції дисбіозу, стан здоров’я дитини поліпшується. З цією метою у дітей різного віку, зокрема і від народження, все ширше застосовують пробіотики, зокрема БіоГая, ефективність якого доведено у 224 міжнародних клінічних дослідженнях.
Дисбактеріоз перші ознаки
Ознаки дисбактеріозу (дисбіозу) у малюків пов’язані із порушеннями травлення – це зригування, дитячі кольки, блювання, закреп, діарея. Звичайно, вони не з’являються всі одночасно, першими можуть бути, наприклад зригування та кишкові кольки. У перші тижні життя переважна більшість немовлят відчувають біль у животі (кольки) до та під час випорожнення кишечника через підвищене газоутворення, спазми м’язів різних ділянок травної системи. Це відбувається, коли організм дитини адаптується до материнського молока або штучних сумішей для вигодовування.
Профілактика дисбактеріозу
Профілактика дисбактеріозу у немовлят та дітей раннього віку – складне завдання. Адже через те, що система травлення незріла і тільки формується, так само, як і власний індивідуальний біоценоз кишечника дитини (набір корисних бактерій), уникнути проявів дисбактеріозу майже неможливо. Батькам слід це усвідомлювати і сприймати симптоми дисбактеріозу спокійно, бо від спокою матері, що годує немовля, багато в чому залежить і стан дитини. А запорукою спокою може стати прийом дитиною засобу, що підтримує розвиток в її організмі корисної мікрофлори, наприклад БіоГая у формі крапель, які можна давати дитині від народження. Цей пробіотик містить запатентовані лактобактерії Lactobacillus reuteri Protectis DSM 17938, аналогічні наявним у жіночому грудному молоці, що позитивно впливають на організм немовляти:
- сприяють нормалізації травлення й усуненню різних симптомів його порушення;
- сприяють профілактиці та усуненню діареї під час прийому антибактеріальних засобів;
- знижують ризик бактеріальних і грибкових інфекцій у недоношених дітей;
- зміцнюють імунний захист.
У дітей дошкільного віку, школярів та підлітків профілактика дисбактеріозу потрібна у багатьох випадках: під час зміни садочка або школи (періоди адаптації), при великих розумових та фізичних навантаженнях, стресах, при застуді та ГРВІ, прийомі різних ліків, особливо антибіотиків, тощо. Корисні мікроорганізми травної системи дуже вразливі щодо впливу різних негативних чинників, тому краще не чекати негативних проявів з боку шлунково-кишкового тракту, а давати дитині пробіотик курсами з метою профілактики дисбактеріозу.
Лікування дисбактеріозу
Дисбактеріоз – це не захворювання, тому про його лікування говорити не можна. За наявності такого стану потрібна його корекція, тобто допомога організму дитини сформувати або відновити нормальне кількісне та якісне співвідношення корисної мікрофлори кишечника та інших бактерій, що можуть там перебувати. Для цього застосовують пробіотики, зокрема БіоГая. Цей засіб містить живі лактобактерії Lactobacillus reuteri Protectis. Потрапляючи до кишечнику дитини, L. reuteri сприяють відновленню фізіологічної мікрофлори на поверхні слизової оболонки травного тракту та стимулюють активність імунітету. Отже, БіоГая сприяє усуненню симптомів дисбактеріозу з боку органів травлення, позитивно впливає на стан організму, посилюючи його імунний захист.
Що не потрібно робити при дисбактеріозі у дітей
При дисбактеріозі (дисбіозі) не можна застосовувати народні методи. Ні відвари лікарських трав, ні вживання домашнього молока, ні переведення дитини на харчування лише сирими овочами та фруктами, ні, тим більше, такі «екзотичні» засоби, як висушені «шкірки» з курячих шлуночків, подолати дисбактеріоз не допоможуть. Навпаки, можлива алергія, реакції непереносимості тощо. Помірну користь може дати вживання кисломолочних продуктів, що підходять за віком, але цього може бути недостатньо для корекції дисбіозу. Єдиний шлях розв’язанні цієї проблеми – прийом пробіотика. І тут теж слід не помилитися з вибором. Якщо йдеться про дисбактеріоз у немовлят та дітей раннього віку, варто враховувати кілька моментів:
- не можна застосовувати капсули, особливо відкривати й розділяти їхній вміст на кілька прийомів (у такому випадку неможливо точно дотриматися необхідного дозування);
- деякі рідкі пробіотики кислуваті, а немовля розрізняє смак, тому виплюне такий засіб;
- сухі порошки з пробіотиками перед застосуванням потрібно розчиняти в рідині, такі засоби не підходять для дітей до 6 місяців, які мають одержувати тільки грудне молоко, без додаткового допоювання.
При створенні шведського пробіотика БіоГая Протектіс краплі усе це було враховано. Цей пробіотик не має смаку, запаху, не містить цукру, лактози, а його добова доза становить лише 5 крапель 1 раз на день. У цій дозі міститься 100 млн живих активних бактерій L. reuteri. Перед застосуванням флакон необхідно збовтати і потім дати краплі дитині з ложки або додати їх у грудне молоко, воду чи іншу рідину або їжу.