Де у людини знаходиться імунітет? Скрізь. Але мало кому відомо, що 80% всієї імунної системи зосереджено в кишечнику (так звані пейєрові бляшки і солітарні фолікули). Саме здоров’я нашого кишечника забезпечує міцний імунітет і здатність протистояти різним вірусам і шкідливим бактеріям. Кишкова мікрофлора має величезний вплив на нормалізацію роботи кишечника і зміцнення імунітету – бере участь у синтезі та засвоєнні вітамінів, що надходять в організм з їжею. У сезон застуд і вірусів особливо важливо зрозуміти, як можна підтримати корисну мікрофлору кишечника у дорослих і дітей.
Кишечник – це другий мозок
Очевидними є наслідки порушення мікрофлори, що б’ють безпосередньо по шлунково-кишковому тракту: діарея, закреп та інші подібні неприємності. Менш очевидним є вплив корисних бактерій на схильність до захворювань, пам’ять, сон, настрій. Кишечник – величезний сенсорний орган: площа його поверхні в 40 разів більша за площу поверхні нашої шкіри. Другим мозком назвав кишечник дослідник Руаірі Робертсон з Університету Корка, Ірландія, в своєму популярному виступі на конференції TED: «Маса бактерій, що живуть в кишечнику, становить близько 1,5 кг – це справжній другий мозок. Всього 10% нервів нашого тіла пов’язують кишечник і мозок, але близько 90% цих нервів зайняті відправкою інформації тільки в однин бік, тобто від кишечника до мозку. Кишечник повідомляє про кількість поживних речовин в їжі, рівні 20 гормонів, які в ньому виробляються, рівні глюкози і холестерину в крові, а також про стан імунних клітин, більша частина яких знаходиться саме в кишечнику. А що з вашим настроєм і сном? За них відповідають нейромедіатори – речовини, здатні змінювати наші думки і поведінку. Більшість їх виробляється в шлунково-кишковому тракті. Наприклад, серотонін, природний антидепресант: 90% його виробляє саме кишечник, а мозок – менше 10%. Якщо у вас поганий настрій і долають похмурі думки, запитайте себе: що це я вчора з’їв? І вживайте заходів».
Яким чином підтримати баланс мікрофлори в кишечнику?
Питання здорового балансу
Що ви розумієте під чистотою кишечника? Якщо в ньому занадто мало мікроорганізмів, тому що ви постійно його чистите, то це не добре. Від цього може з’являтися алергія або аутоімунні захворювання, вважає доктор Джулія Ендерс, автор популярної книги «Чарівний кишечник. Як наймогутніший орган управляє нами». Вона каже, що 95% бактерій на цій планеті не приносять нам шкоди. Деякі навіть нам допомагають. Зараз вчені вивчають те, як деякі бактерії допомагають чистити кишечник, змушують нас худнути або видужувати, можливо, деякі мікроби можуть зробити нас стійкішими до стресу або сміливішими.
Уникнути зустрічі з поганими мікробами неможливо, знищити їх повністю – теж. Йдеться про здоровий баланс. Потрібно мати багато хороших бактерій і трошки поганих, бо вони теж дуже важливі для імунної системи, яка повинна хоча б знати, що шукати. Вчені в Університеті Кірка, Ірландія, з’ясували, що тип жирів, які надходять в організм, здатний впливати на склад мікрофлори в кишечнику, а «підгодовуючи» певні штами кишкових бактерій, можна впливати на якість пам’яті, стресову поведінку і гормони. Ось перелік продуктів, які можуть бути пребіотиками, створюючи середовище для корисних кишкових бактерій:
- цільнозерновікрупи
- яблука
- цибуля
- часник
- банани
- спаржа
- мед
- горіхи
- коренеплоди
- бобові
- екстракти зеленого чаю, какао і червоного вина.
Фактори ризику для мікрофлори
Правильний баланс мікроорганізмів в кишечнику може запобігти хворобам і подовжити життя. Ми знаємо, що прийом антибіотиків і погана екологія різко погіршують стан мікрофлори. Але не тільки це наражає на небезпеку здоров’я корисних мікробів.
Що шкодить мікрофлорі?
Одноманітне харчування
Раціон сучасних людей набагато бідніший за той, який був звичним нашим предкам. Ми їмо занадто багато промислово оброблених продуктів, вибір яких зовсім небагатий. Через цю одноманітність наша мікрофлора погано справляється зі своїми функціями.
Алкоголь
Зловживання алкоголем призводить до дисбактеріозу, проте помірне вживання червоного вина покращує стан мікрофлори.
Нестача сну
У кишечника є свій циркадний ритм, якщо порушувати його і їсти, наприклад, занадто пізно, то це зашкодить корисним мікробам.
Стрес
Зовсім уникнути його не можна, але вчені з’ясували під час експериментів, що кишковій мікрофлорі шкодить стрес від ізоляції, перегріву, перезбудження через перебування в переповненому людьми просторі тощо.
Учені працюють над тим, щоб з’ясувати, як саме пов’язані всі ці фактори: що покращує мікрофлору і як хороша мікрофлора допомагає боротися зі стресом, безсонням, тривогою і депресією. Однак уже зараз вони одностайні: зв’язок точно є!
Чим небезпечний дефіцит вітаміну D3 для організму?
Вітамін D3 не тільки відповідає за міцність кісток, як нас вчили. Вітамін D3 потрібен також для регуляції і підтримки імунної системи, а його участь в обміні кальцію робить його важливим фактором для здорового сну. Зв’язок між сном, кишковою мікрофлорою, вітаміном D3 і загальним здоров’ям доведений. Складно встановити без лабораторних аналізів, чи є у вас нестача вітаміну D3, але вважається, що у значної частини жителів Північної півкулі все-таки вона є. Частково вітамін D3 надходить в організм з продуктами харчування (печінка тріски, сардина, тунець, лососеві риби, коров’яче молоко, яйця), але велика частка виробляється під впливом сонячних променів, яких на наших теренах в осінньо-зимовий період зовсім небагато. В Україні у 80% дорослого населення і у 90% дітей від 10 до 18 років є нестача вітаміну D3. Звідси збільшення кількості захворювань м’язової і кісткової систем, зниження імунітету і як наслідок – різкий сплеск застудних захворювань! Як же швидко і ефективно поліпшити стан мікрофлори і підвищити рівень вітаміну D3? Не завжди виходить миттєво налагодити здорове харчування і розклад дня, а про засмагу на пляжі взимку доводиться тільки мріяти.
Як допомогти відновити мікрофлору?
У такому випадку допоможуть якісні пробіотики, що містять достатню кількість корисних бактерій, готових взятися за роботу з відновлення здоров’я кишечника і всього організму, і препарати вітаміну D3. А ще краще, коли корисні бактерії і вітамін D3 сконцентровані в 1 комплексі. Саме таку комбінацію містить шведський пробіотик БіоГая Протектіс з вітаміном D3. Штам пробіотика L.reuteri DSM17938 у складі БіоГая рекомендований Всесвітньою гастроентерологічної організацією, Асоціацією неонатологів України та низкою європейських і американських професійних медичних асоціацій. У чому його особливість:
- Шведськаякість і зручність в застосуванні: вам потрібна всього 1 смачна жувальна таблеткана день.
- В 1 таблетці міститься: не менше 10⁸ КУО життєздатних бактерійLactobacillusreuteri DSM 17938 і 10 мкг (400 МО) вітаміну D3.
- На відміну відпробіотиківу капсулах і саше БіоГая починає працювати вже в ротовій порожнині і на всій довжині шлунково-кишкового тракту.
- Тільки шведська лабораторія «БіоГая» володіє патентами на кілька штамівLactobacillusreuteri, що містяться в препараті.
- У кишечнику людиниLactobacillusreuteri виділяє антимікробну речовину реутерін, здатний пригнічувати ріст таких хвороботворних бактерій, як кишкова паличка, сальмонела, стафілокок, а також дріжджі, грибки і віруси.
- Підходить дітям від 3-х років і дорослим. Не містить консервантів,алергенів,лактози і білків коров’ячого молока, ГМО.
Отже, для зміцнення імунітету, для здоров’я і довголіття нам необхідно подбати про баланс мікрофлори кишечника. Ми повинні створити умови для розвитку корисних кишкових бактерій, вживаючи здорову їжу, а в разі потреби – «заселити» ними збіднілий мікробіом за допомогою БіоГая, нормалізувати сон і фізичну активність – тоді ми створимо фундамент для нашого здоров’я. А вітамін D3 дасть нам додаткову силу для боротьби з вірусами і патогенними бактеріями!