Зневоднення

Зневоднення у дітей, причини

Зневоднення у найменших дітей може бути спричинене відлученням дитини від грудей, а згодом – різними захворюваннями, що супроводжуються значним і тривалим підвищенням температури тіла. Наприклад, до великої втрати рідини організмом може призвести ГРВІ, ацетонемічний синдром тощо. Часто зневоднення стає наслідком гострої кишкової інфекції, що супроводжується блюванням і діареєю через харчове отруєння недоброякісною їжею, вживання немитих фруктів тощо. Ще одна причина зневоднення у дітей – надто спекотна погода, що зумовлює посилене потовиділення, особливо якщо дитина п’є замало рідини та недоотримує її з твердої їжі. Опосередкованою ознакою нестачі води в організмі дитини може бути схильність до закрепів (сухі й тверді випорожнення, ускладнення при випорожненні). Чим молодша дитина, тим швидше і легше вона втрачає рідину і електроліти – солі, які сприяють утриманню води в організмі.

Загальні симптоми зневоднення у дітей

Про зневоднення можуть свідчити такі загальні симптоми:

  • малюк неспокійний або млявий;
  • очі і щоки запалі;
  • плаче, але сліз мало;
  • шкіра і видимі слизові оболонки сухі;
  • частота сечовипускань і кількість сечі менші, ніж зазвичай.

До чого може призвести ненадання швидкої допомоги при зневодненні

Ненадання швидкої допомоги при зневодненні у дитини може призвести до важких наслідків: м’язових спазмів, апатичності та надмірної сонливості через різке падіння артеріального тиску, сплутаності свідомості. Зрештою, страждають всі органи, їхні функції порушуються. При вираженому зневодненні дитина може пити мало, відмовлятися від напоїв, навіть коли мати наполягає. У таких випадках необхідна невідкладна госпіталізація і внутрішньовенне крапельне введення глюкозо-сольових розчинів. А до приїзду швидкої слід давати дитині розчин для оральної регідрагатації, наприклад БіоГая ОРС.

Лікування та профілактика зневоднення (як запобігти)

Для профілактики зневоднення в будь-яких гострих станах, особливо під час підвищення температури тіла, дітям потрібно вживати рідини у 1,5-2 рази більше, ніж зазвичай. У спекотний день малюку слід випивати не менше чашки води (150 мл) кожні 30 хвилин. Якщо ж зневоднення легкого ступеня у дитини все ж трапилося, стане у пригоді БіоГая ОРС. Цей комплекс містить пробіотик Lactobacillus reuteri Protectis DSM17938, солі для оральної регідратації і цинк, що відповідає рекомендаціям ВООЗ, Європейського товариства педіатрів, гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів (ESPGHAN) та Європейського товариства педіатрів та інфекціоністів (ESPID), в яких радять додавати цей мікроелемент до розчину для регідратації. Застосування цинку сприяє утриманню рідини у кишечнику та покращує смак розчину.
БіоГая ОРС допомагає відновити оптимальне співвідношення рідини та електролітів при зневодненні організму внаслідок блювання, діареї, ацетонемічного синдрому та інтоксикації будь-якого походження (підвищення температури тіла, інфекційні захворювання, харчові отруєння тощо). У випадках діареї та нудоти, окрім порушення водно-сольової рівноваги, також втрачається баланс природної бактеріальної мікрофлори у шлунково-кишковому тракті. Лактобактерії L.reuteri Protectis DSM17938 сприяють швидкому поверненню до фізіологічної норми мікрофлори кишечника та процесу травлення. Комплекс БіоГая ОРС зручно застосувати: вміст пакетика розводять в 250 мл води й дають дитині пити невеликими порціями. Дозування розраховується залежно від важкості стану й ваги. У перші 4–6 годин дозування має бути 50–100 мл на 1 кг маси тіла малюка. БіоГая ОРС дозволено давати дітям віком від 4 місяців. БіоГая ОРС має нейтральний смак, тому навіть маленькій дитині легше його проковтнути.

Меню