Рахіт

Рахіт має різні причини, найчастіше він пов’язаний з недостатнім надходженням вітаміну D3 в організм дитини раннього віку (від 3 до 18 місяців). Якщо цього вітаміну замало впродовж тривалого часу, порушується обмін фосфору та кальцію, що, своєю чергою, призводить до неправильного формування кісток і їхньої деформації. Це може мати тяжкі наслідки, тому батьки повинні завчасно проводити профілактику рахіту.

Як розпізнати рахіт у дитини?

Класичні ознаки рахіту через брак вітаміну D3 найбільш виражені у дітей старше 6місяців. Однак перші «дзвіночки» з’являються зазвичай на 2–3 місяці життя, а у недоношених – наприкінці 1 місяця. Спочатку у малюка змінюється поведінка: він стає неспокійним, легкозбудливим, здригається при гучному звуці, погано, тривожно спить, втрачає набуті раніше навички, рухові уміння. Розпізнати рахіт у дитини можуть допомогти підвищене потовиділення (особливо під час крику, годування, пробудження), неприємний кислуватий запах поту, подразнення ним шкіри (свербіж). Дитина може тертися головою об подушку, тому волосся на потилиці зникає, а потилиця стає пласкою. На наступному етапі розвитку хвороби виникає м’язова і загальна слабкість: дитина пізно починає сидіти, стояти, ходити, у неї пізніше прорізають зуби. Згодом, якщо не вжити заходів, розпочинаються кісткові деформації: утворення характерної квадратної форми черепа, «курячих» грудей тощо. У другому півріччі життя відбувається викривлення ніг у зонах стегон і гомілок, надалі розвивається остеопороз і деформація кісток тазу. Також при рахіті порушується травлення: є схильність до метеоризму, закрепів або діареї.

Чому виникає рахіт та як його не допустити?

У новонароджених рахіт виникає тому, що майбутня мама і та, що вже годує груддю, споживає замало яєць, молока, вершкового масла, печінки тріски і птиці або має проблеми із засвоєнням такої їжі. Ще одна причина виникнення рахіту в дітей пов’язана з тим, що вагітна жінка недостатньо перебуває на сонці (йдеться не про засмагання, а про потрапляння сонячних променів на обличчя і долоні хоча б впродовж 15-30 хвилин щодня) – це призводить до порушення утворення вітаміну D3 у шкірі.
Вітчизняні науковці свідчать, що нестача вітаміну D3 властива 72-90% дітей в Україні залежно від віку*. Педіатри наголошують на тому, що всім малюкам практично від народження потрібно його приймати додатково. Це допомагає не допустити розвитку рахіту та запобігти іншим проявам нестачі вітаміну D3, насамперед, частим застудам.
Для профілактики рахіту рекомендовано приймати як монопрепарати вітаміну D3, так і комплекси з ним, наприклад, БіоГая Протектіс з вітаміном D3. Цей комплекс містить корисні лактобактерії L.reuteri DSM 17938, що сприяють становленню власної кишкової мікрофлори дитини, а також 400 МО вітаміну D3 (певну його частку дитина має отримувати також із їжею).

*Квашніна Л.В. Вітамін D у різні періоди дитинства: що знаємо, що треба пам’ятати і що забули //health-ua.com, тематичний номер «Педіатрія» №4 (43), грудень 2017 р.

Профілактика і лікування рахіту

Для профілактики рахіту абсолютно здорова дитина, що перебуває на грудному вигодовуванні, з 4-5 тижня життя і до 2 років має щодня отримувати не менш як 500 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D3 впродовж періоду з осені до весни включно. Надалі рекомендується приймати вітамін D3 по 2-3 курси на рік з перервами у 3 місяці.
Лікарі рекомендують для профілактики дефіциту вітаміну D3 та рахіту застосовувати БіоГая Протектіс з вітаміном D3 малюкам з народження. Лактобактерії L.reuteri DSM17938 у складі БіоГая є природними для людини, адже були вперше виділені з грудного молока. Вони сприяють формуванню травної системи дитини та її індивідуальної кишкової мікрофлори. Клінічно доведено, що лактобактерії L.reuteri покращують всмоктування вітаміну D3 в кишечннику – на 25% підвищують концентрацію його активного метаболіту в плазмі крові. Завдяки комплексній дії препарату організм малюка повноцінно забезпечується вітаміном D та краще проходить адаптацію травної системи до впливу навколишнього середовища завдяки формуванню здорової мікрофлори.
БіоГая Протектіс з вітаміном D3 можна давати дитині з перших днів життя.
Визначення дозування вітаміну D3 для немовлят на штучному вигодовуванні, недоношених, з певними патологіями може зробити лише педіатр. Лікування рахіту, тим більше, має призначати тільки лікар. Воно повинно бути комплексним, тривалим , враховувати ступінь розвитку хвороби. Загалом мета лікування – це усунення причин, що зумовили значну нестачу вітаміну D3 в організмі дитини. У переважній більшості випадків рахіт нині виявляють на ранніх стадіях і виліковують без негативних наслідків для здоров’я дитини.

Меню