Кишкові, або дитячі кольки, – це біль у животі, який проявляється у немовлят віком 3-4 тижнів раптовим неспокоєм, пронизливим криком, плачем. Дитина може притягувати ніжки до живота і потім різко їх випрямляти, вигинатися, стискати ручки в кулачки, червоніти.
Після відходження газів або випорожнення кишечника дитина відразу заспокоюється. Якщо такі напади тривають три години і більше протягом доби і не менш як три дні на тиждень упродовж трьох тижнів, то це саме кишкові кольки. У період між ними дитина здорова, має хороший апетит і нормально додає у вазі. Напади кишкових кольок зазвичай часто повторюються протягом доби, що дуже лякає батьків, змушує їх хвилюватися. Як правило, після досягнення дитиною тримісячного віку кольки минають самі собою.
Основні причини кольок у немовлят
Серед основних причин кишкових кольок у немовлят важливе значення має неправильне вигодовування, коли дитина смокче молоко (або адаптовану суміш) надто швидко, заковтуючи разом з ним повітря, вживає забагато їжі за один раз, зарано починає отримувати прикорм. Мати дитини має навчитися годувати її так, щоб зменшити вплив цих чинників. Якщо жінка годує дитину груддю, їй слід звертати увагу і на власний раціон – вживання гострого, пряного, продуктів, що посилюють газоутворення (капуста, цибуля, шоколад, бобові тощо), і цільного коров’ячого молока збільшує ймовірність та інтенсивність кольок у малюка.
До причин кишкових кольок належать також вікова незрілість нервових рецепторів у стінках кишечника, ендокринної та ферментативної систем немовляти, що призводить до зміни моторики (рухливості) кишечника і виникнення болісних спазмів. Ще одна важлива причина кольок – порушення становлення власної кишкової мікрофлори (дисбактеріоз, дисбіоз кишечника). У кишечнику дітей з кольками збільшений вміст кишкових паличок, клебсієл і натомість знижена кількість корисних молочнокислих лактобактерій*. Через брак цих мікроорганізмів і травних ферментів у кишечнику дитини її організм не може як слід упоратися з жирами і вуглеводами, що призводить до підвищеного газоутворення. Бульбашки газу тиснуть зсередини на стінки кишечника, що провокує біль у животі, через який малюк кричить і плаче.
Кишкові кольки фахівці вважають не захворюванням, а умовно нормальним, фізіологічним станом для дітей перших тижнів життя. Однак дитину обов’язково слід показати не тільки педіатру, а й дитячому гастроентерологу, бо за кольками можуть ховатися інші, серйозніші патології. За потребою лікар призначить такі дослідження, як копрограма, аналіз калу на дисбактеріоз, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини тощо.
Як допомогти дитині при кольках
Щоб допомогти дитині при кишкових кольках, потрібно перш за все нормалізувати її харчування. Якщо вигодовування грудне, мамі слід навчитися правильно прикладати дитину до грудей та контролювати її смоктання, щоб не було заковтування повітря. Також жінка має дотримуватися дієти, що обмежує продукти з високим вмістом вуглеводів і жирів, які посилюють газоутворення в кишечнику. Дітям, які отримують адаптовані молочні суміші, може знадобитися їх заміна на інші, з меншим вмістом жирів і лактози.
Годувати малюка краще не по годинах, а на вимогу. Разовий обсяг їжі при кишкових кольках рекомендується зменшувати, а кількість годувань на добу – збільшувати. Інтервал між годуваннями має бути не довшим за три години. Допоювати дитину за потреби можна тільки водою. Також батькам слід навчитися використовувати газовідвідну трубку – це швидко покращує самопочуття дитини.
Велике значення має психологічний стан мами. Доведено, що кишкові кольки значно частіше зустрічаються у первістків, довгоочікуваних дітей, дітей літніх батьків, у сім’ях з високим рівнем життя та людей розумової праці. Цей факт пояснюється підвищеною тривожністю дорослих з приводу здоров’я дитини. Усунення психологічного напруження, створення атмосфери спокою навколо малюка сприяють зменшенню інтенсивності кишкових кольок.
Добре допомагає дитині при кольках постуральна терапія. Приміром, після годування малюка необхідно потримати на руках животиком донизу під кутом 45 ° протягом 10-15 хвилин. Це сприяє відходженню повітря, яке дитина проковтнула під час годування. Коли триває напад кольки, дитину слід брати на руки, вкладати її голову собі на плече і притуляти до себе животиком, тримаючи вертикально. Полегшують кольки легкий масаж живота за годинниковою стрілкою, прикладання до нього теплої пелюшки або грілки, викладання малюка на животик за 1–1,5 години після годування.
Кращий ефект при кольках дають пробіотики БіоГая, що містять лактобактерії – Lactobacillus reuteri Protectis DSM 17938. У міжнародних клінічних дослідженнях було доведено, що у немовлят, які перебувають на грудному вигодовуванні, використання Lactobacillus reuteri Protectis DSM 17938 знижувало вираженість кольок вже за 1 тиждень*. Відсутність протипоказань до прийому дитиною Lactobacillus reuteri робить цей спосіб альтернативою до інших методів, які застосовують у немовлят з кольками при найкориснішому для дітей грудному вигодовуванні.
*Майданник В.Г., Іванишин Л.М. Клінічні рекомендації з діагностики і лікування кишкових колік у дітей раннього віку. – К., 2013, – 16 с.
Міфи та факти про малюкові кольки
Міф 1. Кольки бувають лише у хворих дітей
Насправді у переважній більшості випадків кольки виникають у цілком здорових малюків, що ростуть і розвиваються відповідно до свого віку, добре набирають вагу. Спрогнозувати їх появу або відсутність неможливо. Взагалі не буває кольок лише приблизно у 20-25% немовлят. Навіть в одній родині у однієї дитини можуть бути кольки, а у її братика чи сестрички – ні.
Міф 2. Кольки частіше турбують хлопчиків, ніж дівчаток
Це не так, поява чи відсутність кольок ніяк не пов’язані зі статевою приналежністю дитини.
Міф 3. Причина кольок – лактазна недостатність
Серед науковців немає спільної думки щодо головної причини дитячих кольок. Однак істинна лактазна недостатність зумовлює їх дуже рідко: в 1 випадку на 130 000 дітей. У немовлят є брак усіх травних ферментів, зокрема й лактази, але цей стан тимчасовий. Вікова нестача лактази у ранньому віці не є першопричиною кольок, хоча може посилювати їхню інтенсивність.
Міф 4. Тільки діти на грудному вигодовуванні мають кольки
Діти як на грудному, так і на штучному вигодовуванні можуть потерпати від кольок. Однак для здоров’я дитини грудне вигодовування краще, ніш вживання штучних сумішей.
Міф 5. Кольки можуть тривати до 1 року
Якщо ознаки болю в животі у дитини не минають у 3-4 місяці, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Ймовірно, у дитини є інше порушення у системі травлення.