У вагітних жінок, новонароджених та дітей раннього віку дуже часто фіксують дефіцит вітаміну D3 в організмі. Якщо жінка мала якісь патології під час виношування дитини (екстрагенітальні, акушерські), якщо малюк народився недоношеним або довелося робити кесарів розтин, то велика ймовірність того, що у нього буде нестача вітаміну D3. У перші два роки життя, коли дитина активно росте, обмін цього вітаміну прискорюється, тому його запаси швидко вичерпуються. Також це можливо в подальшому, в періоди активного росту дитини.
Причини дефіциту вітаміну D3 у дітей
Причини дефіциту вітаміну D3 у дітей часто виникають ще до їхнього народження. Тобто якщо недостатність вітаміну D3 є у вагітної, то дитина також народиться з нестачею цього вітаміну. Зниження рівня вітаміну D3 у жінок – це наслідок того, що багато чинників перешкоджають його синтезу в організмі під впливом сонця. Так, жінки, особливо городянки, мало часу проводять на свіжому повітрі, надміру використовують креми із високим захистом від ультрафіолету, а смог у великих містах заважає сонячним променям досягати поверхні землі. Крім того, у наших географічних широтах лише 5 місяців на рік світловий час є адекватним для синтезу вітаміну D3. Інші причини дефіциту вітаміну D3 у матерів та їхніх дітей пов’язані з неправильним харчуванням, хронічними захворюваннями печінки і нирок, прийомом деяких препаратів (кортикостероїди, протисудомні засоби).
Для чого потрібен вітамін D?
Люди звикли вважати, що жиророзчинний вітамін D3 потрібен дітям для нормального формування кісток та профілактики рахіту. Однак насправді його значення для організму набагато більше. Вітамін D3 діє і як вітамін, і як гормон: регулює утворення і нормальне функціонування клітин, синтез білків, ферментів, гормонів, роботу різних органів і систем. Без достатньої його кількості неможливий правильний обмін кальцію, а отже – ріст кісток у дитини. Якщо вітаміну D3 постійно не вистачає у дитинстві й надалі, то збільшується ймовірність ожиріння, цукрового діабету, порушень обміну жирів, артеріальної гіпертензії, схильності до депресивних станів, слабкості м’язів і різного роду запальних процесів, аутоімунних та онкологічних недуг, порушень репродуктивного здоров’я (синдром полікістозних яєчників)*. А оскільки вітамін D3 потрібен ще й для формування та підтримання нормальної роботи імунної системи, його нестача буде провокувати часті ГРВІ та ГРЗ у дітей.
* Татарчук Т.Ф., Булавенко О.В., Капшук І.М., Тарнопольська В.О. Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я // Укр. Мед. Часопис, 2015, №5 (109) – IX/X
Як проявляється нестача вітаміну D у дітей
Якщо дитина народжується з нестачею вітаміну D3, то це значно підвищує ризик вроджених аномалій – катаракти, вад будови головного мозку тощо. Надалі ознаки дефіциту вітаміну D залежать від віку дитини: у ранньому віці він проявляється рахітом, а у старших дітей – зниженням мінеральної щільності кісткової тканини (остеопенією), яка може передувати крихкості кісток (остеопорозу), а також різними розладами життєво важливих органів і систем, зниженням імунітету (часті та затяжні ГРВІ та ГРЗ). Найчастіше брак вітаміну D3 у дітей проявляється рахітом. Це захворювання організму, що інтенсивно зростає, зумовлене порушенням фосфорно-кальцієвого обміну і мінералізації кісткової тканини.